2. zastavení - Varadov - Jiráskova čtvrť
(9 oříšků)
Severní část katastru obce Líšnice se vyčlenila v relativně samostatný celek v roce 1830, kdy byla ukončena stavba dobříšsko-vimperské státní silnice. Tato protnula katastr v délce 1,5 km od hranic katastru obce Klínec až k Řitce. Úrovňové křížení polních cest se státní silnicí umožňovalo majitelům přístup k pozemkům. Vzpomínanými místy jsou „U Zeleného kříže“ ve směru na Černolice a u pozdější restaurace Varadov ve směru na Všenory.
V šedesátých letech 19. století postavila obec Líšnice spojovací cestu do Černolic a Všenor. Důvodem stavby byl také příjezd k cihelně, která stála na místě zvaném samota „U Boučka“ v Potocích.
O 100 let později (1931-1932) byla zahájena soukromá autobusová doprava Praha – Dobříš. Zastávka pro Líšnici pojmenovaná Varadov se nacházela u křižovatky obecní cesty do Všenor se státní silnicí. Od roku 1950, kdy veřejnou dopravu začal provozovat národní podnik ČSAD, je v jízdních řádech označena jako Líšnice, restaurace „Na zastávce“. Občané i řidiči autobusů používali zlidovělé Varadov.
V roce 1978 byl dán do užívání na nové rychlostní silnici I/4 úsek od bývalé hospody „U Smíšků“ k Veselce na Řitce. Autobusová zastávka byla situována opět u polní cesty vedoucí od historické části obce. V jízdním řádu 1979-1980 se poprvé vyskytl název tarifní zastávky „Líšnice, hlavní silnice“.
MOTEL VARADOV LÍŠNICE, 1971
Dopravní obslužnost, nepochybně i zájem vlastníků zpeněžit nepříliš kvalitní zemědělskou půdu vedl k výstavbě prvních domů a chat. V letech 1933-1934 jsou evidovány 2 rodinné domky, 2 hospody, vila a tři lesní chaty.
Vila českého politika a kněze Jana Šrámka byla v 50. letech minulého století konfiskována a předána do vlastnictví Místního národního výboru Líšnice. Hospoda zvaná „U Smíšků“ musela v 70. letech ustoupit výstavbě rychlostní komunikace.
V roce 1930 Alexandr Varady, obchodník z Prahy-Libně, postavil u křižovatky obecní cesty do Všenor se státní silnicí restauraci a výčep piva. Na fasádě domu umístil název živnosti „RESTAURACE NA VARADOVĚ“. V roce 1935 exekučním prodejem domu pozbyl i koncesi hostinskou a výčepní, přesto Varadov se silně zapsal do povědomí občanů. Jak šel čas, hospoda měnila majitele i provozovatele, byla chloubou i ostudou Líšnice. Největší rekonstrukcí prošel dům v letech 1987 – 1990. Propagační a nakladatelský podnik MERKUR Praha jej přestavěl na ubytovnu pro zahraniční pracovníky. Zkolaudovaný objekt získal v roce 1991 restituent.
Značný rozmach výstavby je zaznamenán ke konci padesátých let 20. století. V roce 1960 je ve vznikající rekreačně obytné části obce evidováno 49 chat. V roce 1962 byla čtvrť elektrifikována. V roce 1953 se poprvé píše o Jiráskově čtvrti. Někdo nadále používal Varadov, noví obyvatelé a chataři si osvojili Jiráskova čtvrť. První porevoluční obecní zastupitelstvo zrušilo všechny dosavadní názvy rekreačních částí obce. Z Jiráskovy čtvrti se stal Varadov (1991). V roce 2009 se na informačních tabulích objevuje nápis JIRÁSKOVA ČTVRŤ-VARADOV.
Tato část obce se výrazně změnila v obytně rekreační, vedle novostaveb dochází k přestavbě chat na rodinné domky.
Zpět na seznam všech zastavení