7. zastavení - V místě nejstaršího jádra vesnice

(9 oříšků)

LÍŠNICKÁ MLÁDEŽ PŘED HOSPODOU LÍŠNICKÁ MLÁDEŽ PŘED HOSPODOU "U KŘÍŽŮ". 1934

Ve XII. století, pravděpodobně na tomto místě, kde poblíž procházela tzv. pražská cesta, se nacházely 3 chalupy a kovárna. Tvořily předlokační vísku Léštnici. První písemný doklad o její existenci pochází z roku 1337.

Podle pozemkových knih panství Zbraslav historik Dr. Zdeněk Boháč sestavil posloupnost držitelů poddanských usedlostí a doplnil polohu obydlí v  obci. Podle něj se panská kovárna nacházela na místě dnešního domu číslo popisné 54. V roce 1692 byla přeměněna na robotní a prodána s polem a loukou Janovi Jelínkovi. Chalupa „Hlídalovsko-Plecháčovská“, později uváděna jako „stateček“, byla předchůdkyní domu číslo popisné 55, jehož dochované ohrazení z naskládaného kamení je svědkem minulosti.

Pravděpodobně ještě koncem 14. století postavili podnikaví mniši cisterciáckého řádu poblíž kovárny panskou krčmu. Písemný doklad o existenci líšnické krčmy pochází z roku 1617. Tehdy zbraslavský opat zažádal pražského arcibiskupa o souhlas, aby jeho poddaný si mohl krčmu na tři roky pronajmout. V roce 1688 opat panskou hospodu prodal šenkýři Václavu Vančurovi z Jíloviště. Při hospodě byla zahrada s louží a pole. Krčmář se zavázal platit z každého prodaného sudu piva 40 krejcarů do klášterního důchodu. Byl osvobozen od robot s výjimkou svozu panského obilí o žních.

V roce 1785, při památném očíslování domů, je na hospodě uveden Josef Kříž, šenkýř, se ženou Juditou a dvěma dětmi. Hostinec zůstal v majetku rodu Křížů do roku 1960. Od nepaměti nese pojmenování Hostinec „U Křížů“. V 19. a 20. století se v hostinci konaly plesy, dožínkové slavnosti, divadelní představení žáků školy, různé kulturní a společenské akce. V některých letech sál hostince sloužil k vyučování školních dětí.

VÁCLAV KŘÍŽ

20. 8. 1917 se zde narodil Václav Kříž. V hodnosti četaře, ve službách Královského anglického letectva zahynul v boji proti nacistickému Německu. Bylo mu 24 let. In memoriam byl povýšen na štábního rotmistra.

V roce 1960 rozhodnutím Okresního národního výboru Praha-západ přešlo vlastnictví Anny Křížové na lidové spotřební družstvo JEDNOTA. Vedoucím pohostinství zůstal její syn Josef Kříž. Po 19 letech ředitelství JEDNOTY pohostinství pro slabé ekonomické výsledky uzavřelo.   V roce 1991 soukromí vlastníci po adaptaci hospodu znovu otevřeli. Na fasádě se objevil název Hostinec „U Pišvejce“. V roce 1996 nový majitel pojmenoval hospodu Hostinec „U Podkovy“. Za dva roky provoz ukončil. Od roku 1998 další vlastník objekt přestavuje.

HOSTINEC

HOSTINEC "U PIŠVEJCE". 1991