7. zastavení - V místě nejstaršího jádra vesnice
(9 oříšků)
Ve XII. století, pravděpodobně na tomto místě, kde poblíž procházela tzv. pražská cesta, se nacházely 3 chalupy a kovárna. Tvořily předlokační vísku Léštnici. První písemný doklad o její existenci pochází z roku 1337.
Podle pozemkových knih panství Zbraslav historik Dr. Zdeněk Boháč sestavil posloupnost držitelů poddanských usedlostí a doplnil polohu obydlí v obci. Podle něj se panská kovárna nacházela na místě dnešního domu číslo popisné 54. V roce 1692 byla přeměněna na robotní a prodána s polem a loukou Janovi Jelínkovi. Chalupa „Hlídalovsko-Plecháčovská“, později uváděna jako „stateček“, byla předchůdkyní domu číslo popisné 55, jehož dochované ohrazení z naskládaného kamení je svědkem minulosti.
Pravděpodobně ještě koncem 14. století postavili podnikaví mniši cisterciáckého řádu poblíž kovárny panskou krčmu. Písemný doklad o existenci líšnické krčmy pochází z roku 1617. Tehdy zbraslavský opat zažádal pražského arcibiskupa o souhlas, aby jeho poddaný si mohl krčmu na tři roky pronajmout. V roce 1688 opat panskou hospodu prodal šenkýři Václavu Vančurovi z Jíloviště. Při hospodě byla zahrada s louží a pole. Krčmář se zavázal platit z každého prodaného sudu piva 40 krejcarů do klášterního důchodu. Byl osvobozen od robot s výjimkou svozu panského obilí o žních.
V roce 1785, při památném očíslování domů, je na hospodě uveden Josef Kříž, šenkýř, se ženou Juditou a dvěma dětmi. Hostinec zůstal v majetku rodu Křížů do roku 1960. Od nepaměti nese pojmenování Hostinec „U Křížů“. V 19. a 20. století se v hostinci konaly plesy, dožínkové slavnosti, divadelní představení žáků školy, různé kulturní a společenské akce. V některých letech sál hostince sloužil k vyučování školních dětí.
VÁCLAV KŘÍŽ
20. 8. 1917 se zde narodil Václav Kříž. V hodnosti četaře, ve službách Královského anglického letectva zahynul v boji proti nacistickému Německu. Bylo mu 24 let. In memoriam byl povýšen na štábního rotmistra.
V roce 1960 rozhodnutím Okresního národního výboru Praha-západ přešlo vlastnictví Anny Křížové na lidové spotřební družstvo JEDNOTA. Vedoucím pohostinství zůstal její syn Josef Kříž. Po 19 letech ředitelství JEDNOTY pohostinství pro slabé ekonomické výsledky uzavřelo. V roce 1991 soukromí vlastníci po adaptaci hospodu znovu otevřeli. Na fasádě se objevil název Hostinec „U Pišvejce“. V roce 1996 nový majitel pojmenoval hospodu Hostinec „U Podkovy“. Za dva roky provoz ukončil. Od roku 1998 další vlastník objekt přestavuje.
HOSTINEC "U PIŠVEJCE". 1991
Zpět na seznam všech zastavení