Vyhlášení konkurzu na obsazení funkce ředitele/ředitelky „Základní školy a budoucí mateřské školky Líšnice“

Vážení rodiče a přátelé školy,

jistě se už k mnohým z Vás doneslo, že se v naší škole chystají změny a proto mi dovolte, abych je vysvětlila a objasnila záměry obce.

Novela zákona č. 472/2011 Sb., ze dne 20. prosince 2011, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, přináší, kromě jiného, též možnost zřizovatele zvážit a následně rozhodnout, zda vyhlásí tzv. rekonkurz na ředitele/ředitelku školy.

V prapůvodním znění zákona byla taková možnost zakotvena jako povinnost a po každých 6 letech byl rekonkurz vyhlášen automaticky. Zákonodárce pak toto zrušil a mnoho let se rekonkurzy nevyhlašovaly, což se ale pro školy a školství obecně, ukázalo jako nezdravé. Zákonodárci proto zákon na návrh odborné veřejnosti pozměnili a dali zřizovatelům škol možnost rekonkurzů, jako nástroj aktivně (ne aktivisticky) ovlivnit směřování, působení a dlouhodobé vize škol.

Od doby, kdy vstoupila v platnost novela školského zákona, jsme se s kolegy zastupiteli velmi intenzivně zabývali všemi možnostmi a variantami. Nebylo jednoduché rozhodnout, zda rekonkurz vyhlásit. Nakonec zastupitelstvo přijalo usnesení výběrové řízení vyhlásit a vyhlašovat ho pak pravidelně každých šest let. K tomuto rozhodnutí vedlo hned několik vážných důvodů.

Po velkém úsilí jsme konečně uspěli s naším projektem a získali dotaci na dostavbu půdních prostor v budově školy a vestavbu školky. Vznikne tak nová instituce. Přestavba, rekonstrukce, rozšiřování a řízení takového subjektu a hlavně jeho provoz však chce nejen novou vzdělávací a výchovnou vizi, ale také prokázání dalších manažerských kompetencí.

Také máme za to, že každý manažer je zákonitě po nějaké době uveden do kolejí, které se jen velmi obtížně opouštějí. Známe to sami. Únava a jistá opotřebovanost mohou utlumit kolotoč nápadů a myšlenek. Je proto zcela na místě udělat po každém šestiletém funkčním období rekapitulaci, nadechnout se, sepsat novou vizi, nadchnout se pro ni, obhájit ji a následně naplňovat. V současné době máme ve škole téměř dvojnásobek dětí, než jak tomu bývalo dříve.

Cílem zřizovatele, tedy cílem Obce Líšnice, je kvalitní škola, která především napomáhá vytvoření otevřené sebevědomé společnosti a zvyšuje úroveň vzdělání dětí. Škola, která se podílí na zvyšování kvality pedagogické práce učitelů všech úrovní a zaměření. Cílem je vzdělávací instituce, která bude posilovat také spolupráci na úrovni rodina – škola – komunita a bude i nadále institucí otevřenou nejen žákům a rodičům, ale i veřejnosti.

Paní ředitelka Mgr. Alena Heckelová se rozhodla do nového výběrového řízení nevstoupit. Udělala však pro naši školu mnoho. Je výborným pedagogem a byla a je s ní dobrá spolupráce. Právem jí náleží díky jak obce, tak i rodičů a dětí. Škola poběží dál zcela standardně, podle školního vzdělávacího programu. Věříme, že všichni pedagogové a ostatní zaměstnanci školy přijmou tuto informaci jako přirozený evoluční koloběh. Ať už se tedy do konkurzu přihlásí kdokoli, věříme, že odborná komise složená se zástupců obce, kraje, pedagogů, školské inspekce, atd., doporučí přijmout toho nejlepšího s nejlepší vizí a projektem. Uděláme pro to maximum.

Hana Navrátilová

starostka