8. zastavení - Korýtka
(8 oříšků)
V ROCE 1933 BYLA SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA KLUBOVNA GOLFOVÉHO KLUBU LÍŠNICE. FOTO 1934
Podhůří Hřebenů bylo v dávných dobách pokryto lesem. Převažovaly buky, duby a habry. Příroda nabízela vhodné podmínky pro myslivost, kterou zde provozovali čeští panovníci. V roce 1218 zde Přemysl Otakar I. se svými syny lovil jelení a srnčí zvěř.
Tato severní část katastru obce Líšnice je pojmenována Korýtka. Název byl pravděpodobně odvozen od korýtek pokládaných pro přikrmování nebo napájení zvěře. Pozemky patřily k jakostně nejchudším. Sloužily ke společné pastvě dobytka. K pastvinám směřoval ze vsi široký průhon, jehož okraje byly porostlé křovinami, aby se zamezilo škodám na osení přilehlých polí.
Koncem 18. století a začátkem 19. století se zde těžil stavební materiál na rozsáhlou stavební obnovu Líšnice a okolí. Dřevo a kámen byly použity na výstavbu líšnického kostela, klíneckého panského špýcharu a stodoly.
Okolí Líšnice bylo od počátku dvacátých let minulého století vyhledáváno pražskými výletníky. Ti si přírodních krás všímali daleko více nežli místní rolníci. V roce 1928 objevila skupina mladých lidí kolem malíře Adolfa Hoffmeistera a Ladislava Haškovce tento zajímavý terén připomínající golfové hřiště skotského typu. Po nutných jednáních a úpravách již v roce 1931 zde místní golfový klub zvítězil nad Golf Clubem Praha. V roce 1933 je otevřena klubovna.
Začátkem 60. let minulého století se golfové hřiště stalo předmětem zájmů diplomatů z různých zemí. V druhé polovině 70. let minulého století Správa služeb diplomatickému sboru postavila v jeho těsné blízkosti stylovou restauraci, klubovnu, tenisové kurty a nekrytý bazén. Za 10 let areál zaznamenal 36 000 návštěvníků z celého světa. V roce 1982 sem zavítal bývalý prezident USA Richard Nixon.
V ROCE 1978 ZAHÁJILA SPRÁVA SLUŽEB DIPLOMATICKÉHO SBORU PRAHA PROVOZ "KLUBOVNY GOLFOVÉHO HŘIŠTĚ", CHATY MONTÁNA
Devítijamkové hřiště Golfového klubu Líšnice patří svou polohou nedaleko Prahy a typicky golfovou atmosférou mezi nejoblíbenější.
Krajinným prvkem je remízek se stepní loukou. Je významný zejména výskytem konikleců – lučním a otevřeným. Do okraje stepní louky proniká šípek, jalovec, trnka, jeřáb a jiné, které hostí početné populace hmyzu a ptactva. Stejný význam má suchá pastvina s výskytem netřesku využívaná jako golfové hřiště.
Korýtka mají nadmořskou výšku 360 metrů. Je z nich mimořádný výhled do širokého okolí. Povšimnutí si zaslouží citlivé umístění kostela vzhledem k okolnímu terénu a zástavbě.
POHLED Z KORÝTEK. 70. LÉTA MINULÉHO STOLETÍ.
Zpět na seznam všech zastavení